تفاوت لامپ متال هالید و بخار سدیم و بخار جیوه

تفاوت لامپ متال هالید و بخار سدیم و بخار جیوه

لامپ بخار جیوه

در این لامپ ها تخلیه الکتریکی در گاز بخار جیوه انجام می شود به همین دلیل به این نام معروف می باشند که در این لامپ گاز بخار جیوه تشکیل شده از آرگون و جیوه است و نور آن سفید مایل به آبی است.
مهمترین ویژگی این لامپها بازده نوری بالا و طول عمر مناسبشان است. رنگ نور مناسب این لامپ‌ ها برای تامین روشنایی فضاهای بیرونی مثل پارک، پیاده‌ رو، زمینهای ورزشی و همچنین تامین روشنایی سالن‌ های تولید و کارخانه‌ ها مناسب هستند. اما خطراتی که بخار جیوه برای محیط زیست دارد وبه دلیل نمود رنگ خیلی پایین باعث کاهش تولید این نوع لامپ‌ ها در بسیاری از کشورها مخصوصا در اروپا ممنوع شده است.
لازم به ذکر هست که اتلاف انرژی در این نوع لامپ بالاست و اگر جریان برق قطع شود لامپ خاموش شده و با اتصال دوباره برق لامپ روشن نمی شود چون فشار گاز زیاد است و امکان زدن جرقه فراهم نیست.
اغلب ۵ تا ۷ دقیقه طول میکشد تا فشار گاز کم شود و جرقه صورت گیرد و لامپ روشن شود.

کد ویژگی لامپ کد بین‌المللی شرح ویژگی
MBFT QB لامپ جیوه‌ای مستقیم
MBF QE لامپ جیوه‌ای با حباب بیضوی
MBFR QR لامپ جیوه‌ای رفلکتوردار

لامپ بخار سدیم

لامپ بخار سدیم یکی از انواع لامپ‌های تخلیه در گاز است که ساختمانی شبیه به لامپ‌های بخار جیوه دارد با این تفاوت که در آن به جای جیوه از سدیم و به جای گاز آرگون از نئون استفاده می‌شود.
لامپ های بخار سدیم به لامپ گازی نیز معروف می باشند .
رنگ آن ها در محدوده ی زرد است و این لامپ ها هم در فشار بالا و هم در فشار پایین عمل میکنند به همین خاطر آن ها را به ۲ دسته بر همین اساس تقسیم کرده اند :
۱. لامپ سدیم کم فشار
حباب این لامپ‌ها Uشکل است و برای جلوگیری از هرزرفتن انرژی حرارتی حباب آن‌ها را دوجداره می‌سازند و با توجه به پایین‌بودن فشار گاز داخل لامپ، لازم است لامپ حجم بیشتری داشته باشد.
۲. لامپ سدیم پر فشار ( لامپ گازی)
در لامپ سدیم پرفشار بخار سدیم را با فشار زیاد در داخل لوله‌ای سرامیکی محبوس می‌کنند. با اعمال ولتاژ به دو الکترود لامپ گاز داخل لامپ یونیزه می‌شود و لامپ روشن می‌گردد. این لامپ برای راه‌اندازی نیاز به مدار جانبی دارد که مدار جانبی آن بسیار شبیه به لامپ بخار جیوه است.

طول عمر و بهره نوری در این لامپ ها زیاد است اما به علت رنگ نور نامطلوب و درصد بازتاب نامطلوب آن از این لامپ بیشتر در بنادر و معابر شهری استفاده شود ودر مکان هایی که استقرار در آن ها زیاد است و شلوغ و پر تردد هستند استفاده نمی شود.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه